Projekt „Mobilność kadry edukacji szkolnej”
realizowany w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER)

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

pt. „Szansa dla każdego - wymiana doświadczeń w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych”

        

 

          Od września 2016r. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku rozpoczęła realizację projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) pt. „Szansa dla każdego - wymiana doświadczeń w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych”, który jest  współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

      Głównym celem projektu jest chęć podnoszenia kwalifikacji nauczycieli oraz zdobywanie nowych metod, form i narzędzi dydaktycznych, które można wykorzystać do pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w naszej placówce.

          W każdym wyjeździe weźmie udział trzech nauczycieli z naszej szkoły, którzy bezpośrednio zaobserwują środowisko pracy, metody i podejścia edukacyjne w praktyce i przekażą całej radzie pedagogicznej konkretne metody, które mogą być wykorzystywane w praktyce w naszej placówce.

      W realizację projektu zostało zaangażowanych 15 nauczycieli według kryterium bezpośredniego związku z tematem projektu. Nauczyciele pracujący z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych wyróżniają się chęcią i energią do ciągłego poszerzania swoich kompetencji w tym zakresie. Motywuje ich bowiem każdy postęp wychowanków oraz nadzieja, że trud włożony w pracę z tymi dziećmi ułatwi im funkcjonowanie w dorosłym życiu.

       W większości są to wieloletni praktycy pracujący z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Są to nauczyciele klas integracyjnych z pierwszego etapu edukacyjnego – edukacja wczesnoszkolna, specjaliści z zakresu oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, logopeda, terapeuci pedagogiczni, terapeuta integracji sensorycznej oraz nauczyciele różnych przedmiotów pracujący w klasach integracyjnych IV-VI. Ponadto nauczyciele z zespołu prowadzą zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne czy socjoterapeutyczne.

      Planowane wyjazdy typu job shadowing przyniosą korzyści nie im samym, ale przede wszystkim całej placówce – w pierwszej kolejności uczniom, a także całej kadrze pedagogicznej naszej szkoły.

      Pierwsze wyjazdy trzech pedagogów zaplanowane zostały na listopad 2016r do zaprzyjaźnionej szkoły we Włoszech. W związku z tym już w październiku odbędą się w naszej szkole dni kultury włoskiej, abyśmy wszyscy mogli poznać kraj partnera przyjmującego nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku.

„Tydzień Włoski”

      W ramach realizowanego projektu PO WER postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom obyczaje i bogatą kulturę Włoch i zorganizowaliśmy w dniach 17 – 21 października 2016 tydzień włoski.

      W całej szkole można było poczuć Włoski klimat dzięki dekoracjom na holu głównym. To tam bowiem umieszczono gazetkę o Włoszech, wystawę prac zebranych w ramach konkursu plastycznego skierowanego do uczniów klas 0-III oraz ich rodziców pt. „Włochy na mapie świata”, a także plakaty wykonane przez uczniów klas IV-VI.

      Przez trzy dni uczniowie mieli okazję zdobyć ciekawe informacje o zabytkach, sławnych osobach czy poznać ciekawostki na temat Włoch przekazane przez radiolę. Ponadto  jednego dnia, ku uciesze uczniów, na pięknie udekorowanej stołówce szkolnej zagościł „włoski obiad”, czyli tradycyjne danie tego kraju – pizza.

      Bardzo wesołym dniem okazał się „Dzień włoskich barw narodowych”, gdy członkowie samorządu szkolnego malowali na twarzy wszystkich uczniów flagę włoską, a długie przerwy umilił występ chórku szkolnego, który na sali gimnastycznej zaśpiewał znane i lubiane utwory włoskie. Wszyscy uczniowie tego dnia ubrani byli w koszulki kolorystycznie nawiązujące do kolorów włoskiej flagi.

      Zwieńczeniem całego tygodnia włoskiego były spotkania wybranych klas z osobami znającymi kulturę i tradycję Włoch z racji bliskiego związku z tym krajem. Na spotkaniach uczniowie zobaczyli prezentację ciekawych zdjęć z różnych miejsc Włoch, obejrzeli przedmioty codziennego użytku przywiezione z tego kraju, a nawet mieli okazję degustacji przepysznych włoskich specjałów.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

 

      Już 20 listopada, trzy nauczycielki z naszej szkoły wyjeżdżają do Istituto Comprensivo ’S. Pertini’ Martinsicuro (Te) do Martinsicuro we  Włoszech.

      Spędzą tam cztery dni, podczas których będą miały okazję poznać pracę placówki, zaobserwują metody i formy pracy wykorzystywane w klasach, do których uczęszczają uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

      W związku z wizytą przygotowane zostały prezentacje przedstawiające nasze piękne miasto Ełk oraz Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku oraz Tydzień Włoski, w ciągu którego uczniowie zostali zapoznani ze zwyczajami i tradycjami we Włoszech.

 

Do pobrania:

 

     Prezentacja miasta Ełk

 

     Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku

 

Nauczyciele „siódemki” z wizytą we Włoszech

      W dniach 20-25 listopada 2016r. nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku, w ramach  projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, przebywali we Włoszech. Realizując projekt pt. „Szansa dla każdego - wymiana doświadczeń w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych”,  zastępca dyrektora Bożena Gołaszewska, Bogna Korf – polonistka i Anna Strzała – anglistka poprzez obserwację pracy (job shadowing) szkoły w miejscowości Martinsicuro, zdobywały nowe metody i formy pracy oraz narzędzia, które zostaną wykorzystane do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych w naszej placówce. Ze zdobytego doświadczenia podczas mobilności skorzystają nie tylko uczniowie z dysfunkcjami, lecz także uczniowie z innych klas. Bardzo miłym akcentem było spotkanie z władzami miasta, zwiedzanie Muzeum Morza w San Benedetto del Tronto, jak również wysłuchanie koncert chóru szkolnego, w skład którego wchodzą również nauczyciele. Kontakt z innym systemem nauczania, polityką oświatową innego kraju, innowacjami w nauczaniu, wymianą doświadczeń, spowodował wzrost kompetencji dydaktycznych uczestników i nabycie nowych umiejętności, które zostaną zastosowane w praktyce. Swoimi wrażeniami oraz zaobserwowanymi metodami Panie podzieliły się z całą kadrą  pedagogiczną szkoły w dniu 15 grudnia podczas rady szkoleniowej, którą poprowadziły.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z pobytu we Włoszech.

 

     Prezentacja z pobytu we Włoszech

 

      Okres Bożego Narodzenia to idealny czas, abyśmy wspólnie z zaprzyjaźnionymi szkołami wymienili się płynącymi prosto z serca życzeniami. Uczniowie kl. II a wraz z wychowawczyniami przygotowali piękne kartki świąteczne, a pod gorącymi słowami  podpisali się nauczyciele. Wszystkim pracownikom naszej szkoły, uczniom i ich rodzicom, przekazujemy życzenia, które dotarły z Włoch, Czech, Hiszpanii, Bułgarii oraz Niemiec.

Przysłane kartki świąteczne można zobaczyć w prezentacji.

 

     Prezentacja świąteczna

 

      Kolejna szkoła, którą odwiedzą nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku znajduje się w Czechach w miejscowości  Červený Kostelec. Właśnie z tej zaprzyjaźnionej placówki otrzymaliśmy prezentację, która pozwoli nam wszystkim zapoznać się z tym krajem oraz miejscem, do którego odbędzie się wyjazd już wkrótce.

 

     Prezentacja ze szkoły w Červený Kostelec

 

Tydzień Czeski w SP7

      „Tydzień czeski” rozpoczął się 16 stycznia 2017 i trwał przez pięć dni.  W całej szkole można było poczuć klimat Czech, gdyż już od progu wszystkich witał bohater jednej z bajek wywodzących się z tego kraju- Krecik. Aby najmłodsi uczniowie mogli poznać różne postaci z bajek czeskich, nie tylko podziwiali na korytarzach ich wizerunki, ale również oglądali ich perypetie w bajkach takich jak „Rumcajs”, „Krecik”, „Sąsiedzi”, „Makowa Panienka” czy „Żwirek i Muchomorek”.

      Główne pomieszczenia w szkole oznakowane zostały w języku czeskim, a na holu zawisły flagi obu państw wraz z balonami w kolorze barw narodowych. Co więcej uczniowie już w poniedziałek usłyszeli audycję przez radiolę na temat Czech, a w czasie zajęć stworzyli słowniczki czesko – obrazkowe i zaprezentowali je na drzwiach sal. Wszyscy uczniowie mieli okazję poznać pląs czeski i wziąć udział we wspólnej zabawie na sali gimnastycznej. Tam też zaprezentowany został taniec narodowy naszych sąsiadów – Polka.

      Na lekcji wychowania fizycznego rozegrano mecz mini hokeja, na którym nie zabrakło kibiców z transparentami oraz wesołych okrzyków zagrzewającymi do gry.  Bardzo miłą niespodzianka był gość specjalny w klasach młodszych– osoba pochodząca z Czech, od trzech lat mieszkająca w Polsce.

Podczas „Tygodnia czeskiego” odbyły się konkursy plastyczny i literacki pt. „Moja ulubiona postać z bajek czeskich”, a także quiz dotyczący Czech dla uczniów klas starszych.

      Przez cały tydzień wydarzenia w szkole były dokumentowane zdjęciami i filmikami, aby nauczycielki, które odwiedzą szkolę w Czechach mogły zaprezentować, jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku poznawali ich kraj, tradycje, a nawet język. Oto i prezentacja:

 

     Prezentacja Tydzień Czeski

 

Nauczyciele z wizytą w Czechach

 

      W dniach 1-3 marca 2017r. nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku przebywali w Czechach w miejscowości Cerveny Kostelec. Panie: Dorota Mioduszewska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Bożena Zubko – nauczyciel języka angielskiego oraz Joanna Przyborowska- nauczyciel języka polskiego  obserwowały metody i formy pracy wykorzystywane w tejże szkole. Szczególną uwagę podczas pobytu zwróciły na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach  edukacyjnych. W szkole tej nie funkcjonują klasy integracyjne, dlatego też uczniowie z deficytami znajdują się w każdej klasie na każdym poziomie. Nauczyciele uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach, starając się pozyskać jak najwięcej informacji dotyczących systemu nauczania, form i metod pracy.

      Ponadto uczestniczki wyjazdu miały okazję odwiedzić przedszkole oraz szkołę specjalną w tej samej miejscowości.

      Bardzo miłym akcentem było zwiedzanie miasta Hradec Kralowe, a również kolacja z kadrą czeskie szkoły.

     Poprzez wymianę doświadczeń, kontakt z innym systemem nauczania, polityką oświatową i innowacyjnymi metodami, wzrosły kompetencje dydaktyczne uczestników, które zostaną zastosowane w praktyce.

      Swoimi wrażeniami oraz obserwacjami Panie podzieliły się z całą kadrą  pedagogiczną podczas szkoleniowej rady pedagogicznej, którą poprowadziły w dniu 21 marca.

      Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z pobytu w Czechach.

 

     Prezentacja z pobytu w Czechach

 

Zbliża się „Tydzień bułgarski”

 

      Już za kilka dni, w poniedziałek 24 kwietnia, rozpocznie się „ Tydzień bułgarski” w naszej szkole. Tym razem zapoznamy całą społeczność szkolną z Bułgarią oraz miastem Burgas, do którego w maju udadzą się nauczyciele z SP7. Placówka, do którego odbędzie się wyjazd to Regionalne Centrum Wsparcia Procesu Edukacji Włączającej. Pracuje tam ponad 70 specjalistów, którzy prowadzą zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych na terenie całego miasta Burgas i w jego okręgu. Właśnie od nich otrzymaliśmy prezentację na temat Bułgarii, a także polecają nam film o mieście Burgas, który można odnaleźć pod wskazanym adresem.

    

      Prezentację na temat Bułgarii

 

      https://www.youtube.com/watch?v=WK1xEtKSzZQ

 

„Tydzień Kultury Bułgarskiej”

 

      Za nami „Tydzień Bułgarski”, który obchodziliśmy w dniach 24-28 kwietnia 2017r., podczas którego starano się przybliżyć wszystkim uczniom oraz społeczności lokalnej zwyczaje i tradycje Bułgarii.

      Przygotowania do „Tygodnia bułgarskiego” rozpoczęły się dużo wcześniej, gdyż przez długi czas uczniowie wykonywali na lekcjach plastyki prace ukazujące uroki Bułgarii, a wybrani uczniowie doskonalili taniec bułgarski, podczas licznych spotkań z instruktorem.

      Od poniedziałku 24 kwietnia w całej szkole można było poczuć klimat Bułgarii dzięki pięknym dekoracjom na holu głównym  i korytarzach oraz „kącikom bułgarskim” w każdej sali. Nasi podopieczni przejawiali duże zaciekawienie alfabetem bułgarskim – cyrylicą, za pomocą którego zapisano i zamieszczono w całej szkole ciekawe i bliskie uczniom wyrazy. Ponadto, na holu głównym wyłożone zostały foldery promujące Bułgarię, które nasza szkoła pozyskała dzięki współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury oraz Ambasadą Republiki Bułgarii w Warszawie. Właśnie od wspomnianych instytucji otrzymaliśmy filmy promujące dany kraj, a z samego Burgas, prezentację na temat Bułgarii, które uczniowie oglądali na lekcjach.

      Każdego dnia podczas długich przerw uczniowie chłonęli informacje o Bułgarii wszystkimi swoimi zmysłami.

      W poniedziałek czekała na nich smaczna niespodzianka, ponieważ uczniowie mieli okazję posmakować sałatki szopskiej – jednego z najpopularniejszych dań Bułgarii. W czwartek w całej szkole unosił się aromat zapachu różanego, gdyż symbolem Bułgarii jest róża. Aby uczniowie zapamiętali ten fakt smarowali ręce kremem różanym. W poniedziałek i piątek tradycyjnie, uczniowie odsłuchali audycji przez radiolę, które zawierały  wiele ciekawostek.

      Szczególnym dniem jednak okazała się środa 26 kwietnia, kiedy to swoją obecnością zaszczycił nas zastępca Ambasadora Republiki Bułgarii w Warszawie Pan Ivan Kitov. Pan Ambasador wziął udział w specjalnie przygotowanym z tej okazji apelu, spotkał się z uczniami wybranych klas, a cały dzień zakończyła wizyta w Urzędzie Miasta.  Przybycie Pana Ambasadora, a co za tym idzie udział w projekcie, jest dla naszej szkoły wielkim wyróżnieniem.

      Przez cały tydzień wydarzenia w szkole były dokumentowane zdjęciami i filmikami, aby nauczycielki, które odwiedzą Centrum Specjalistów w Burgas, mogły zaprezentować, jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku poznawali ich kraj, tradycje, a nawet język.

Tradycyjnie zachęcamy do obejrzenia prezentacji z „Tygodnia bułgarskiego” oraz filmików przedstawiających występy naszych uczniów.

 

     Prezentacja Tydzień Bułgarski

 

Wizyta nauczycieli w Burgas, Bułgaria

 

      W ramach realizowanego projektu trzy nauczycielki: p. Marta Chilicka –nauczyciel logopeda, p. Maria Wyłuda - nauczyciel języka angielskiego oraz p. Bożenna Sadowska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, w dniach 15 – 18 maja 2017r. przebywały w Bułgarii w miejscowości Burgas. Podczas czterodniowego  pobytu panie poznawały pracę specjalistów w Regionalnym Centrum Wsparcia Procesu Edukacji Włączającej. Obserwowały szereg zajęć indywidualnych, aby zaczerpnąć jak najwięcej nowych metod, form i narzędzi dydaktycznych wykorzystywanych w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pracownicy Centrum prowadzą zajęcia w całym obrębie miasta Burgas i mają pod swoją opieką 550 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W związku z dużą ilością podopiecznych oraz różnorodnością dysfunkcji zajęcia były różnorakie. Były to między innymi: psychoterapia, terapia przez sztukę, zajęcia logopedyczne, zajęcia z uczniami niedowidzącymi i wiele innych prowadzonych na terenie Centrum, a także  przedszkoli oraz szkół, do których specjaliści dojeżdżają.

      Uczestniczki mobilności miały okazję poznać tradycje, mentalność i gościnność Bułgarów.  W chwilach wolnych od zajęć zwiedziły najbliższą okolicę ciesząc się urokami Burgas.

      Zaobserwowane metody nauczycielki przekazały całej Radzie Pedagogicznej oraz opowiedziały o systemie edukacji Bułgarii w dniu 19 czerwca.

 

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z pobytu w Burgas:

 

     Prezentacja z pobytu w Burgas

 

„Tydzień Hiszpański” przed nami!

 

      W dniach 16-20 października 2017r Nasza Szkoła przyjmie barwy Hiszpanii i cały tydzień poświęcony będzie temu państwu. Czeka nas wiele atrakcji. Między innymi: konkursy, pokaz mody hiszpańskiej, projekcja filmików podczas przerw i inne.

A już na początku listopada kolejni uczestnicy projektu odwiedzą hiszpańską szkołę w miejscowości Alcazar de San Juan, aby poprzez obserwację poznać ich metody i formy pracy. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie zapoznają się z prezentacją na temat kraju Cervantesa, którą zamieszczamy poniżej.

 

     Prezentacja - Hiszpania

 

wstecz