!!! Biblioteka 2023/2024!!!

 

 

Biblioteka sercem szkoły!

Szkolna biblioteka w SP 7 z OI w Ełku realizuje ofertę zgodnie z trendami przyjętymi we współczesnych bibliotekach, stając się centrum kultury. Poza tradycyjną funkcją, czyli wypożyczaniem książek oferuje szereg zajęć. Do stałej oferty wpisały się następujące zajęcia:

     - „KAMISHIBAI” - czyli japońska sztuka czytania przez teatr;

     - „Na tropie papirusa” - zajęcia dla badaczy historii książki;

     - „W krainie baśni” - zajęcia teatralne;

     - „Bibliolandia” - animacja czytelnicza dla najmłodszych.

Na stałe również wpisały się akcje takie jak: Odjazdowy bibliotekarz będący aktywnym sposobem promowania czytelnictwa poprzez miejski rajd rowerowy, czy międzyszkolny konkurs fotograficzny „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.

Biblioteka jest też takim miejscem, gdzie uczniowie mogą rozwijać swoje pasje. I nie ma znaczenia, czy zainteresowanymi są szachiści, czy też rękodzielnicy. I nie ma też znaczenia, czy mają do dyspozycji tylko przerwę, czy zostaną do jej zamknięcia.

Biblioteka przede wszystkim jest miejscem otwartym i przyjaznym dla uczniów. Zazwyczaj trafiają do niej uczniowie szukający sposobu na aktywne zagospodarowanie czasu wolnego bądź chcący pochwalić się dobrą oceną lub też szukający pocieszenia.

 

Godziny pracy biblioteki: poniedziałek – piątek 730 - 1530 .

Konkurs „Kubuś Puchatek na wakacjach ratuje czytelnictwo”   szczegóły
Wyniki konkursu Noc Bibliotek 2023   szczegóły
Wesołych Świąt   szczegóły
Mała książka, wielki człowiek  

szczegóły

Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece  

szczegóły

Misja specjalna rozpoczęta!  

szczegóły

"Miasteczko Malki" - „Muzeum w pudełku” - gra historyczna  

szczegóły

NOC BIBLIOTEK REGULAMIN  

szczegóły

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych  

szczegóły

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  

szczegóły

Archiwum   2022/2023

 

 

 

Zadaniem naszych czytelników było stworzenie takiej kartki z kolorowanki, która będzie pomysłowa i nawiązywała do ratowania czytelnictwa podczas wakacji. Uczniowie przygotowali jedną kartę z kolorowanki wykonaną własnoręcznie, drugą wykonaną przez rodzica. Prace zgłoszone w duecie otrzymały dodatkowy punkt. Taka forma przygotowania rysunków dała możliwość do wspólnej, kreatywnej, rodzinnej zabawy. Kolorowanka jest dostępna do kserowania w bibliotece. Zawiera 24 kartki wykonane przez dzieci i 14 przez rodziców.

Realizacja zadania Ratownicy Czytelnictwa Fundacja Powszechnego Czytania.

zdjęcia

Do góry

 

Na stronie Nocy Bibliotek 2023 pojawiły się wyniki konkursu Nocy Bibliotek 2023 na najciekawsze, wyróżniające się wydarzenia tegorocznej akcji pod hasłem „Absurd nie czytać”.

Podkreślając zaangażowanie i kreatywność bibliotek oraz trudność wyboru nagrodzonych spośród setek wyjątkowych Nocy Bibliotek (Relacje przesłało 431 bibliotek spośród 1500 biorących udział) – jury zdecydowało, że nagrody za najciekawsze wydarzenia w postaci czytników Kindle trafią do 10 bibliotek. W gronie zwycięzców znalazła się nasza biblioteka, za inspirujące połączenie filmu z literaturą przy wykorzystaniu materiałów akcji oraz twórczą kontynuację działań po wydarzeniu.

 

Organizatorzy Nocy Bibliotek 2023 w SP 7 w Ełku: Marta Kuczerska, Marzena Gryszko, Katarzyna Dorszewska–Wenda.

Kontynuację działań prowadzi: Marta Kuczerska  Marta Linke-Woźnialis.

 

Źródło: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/wyniki-konkursu-noc-bibliotek-2023/

zdjęcia

Do góry

 

Czytelnicy z biblioteki szkolnej oraz klasa 2c życzą wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia  i przyjemnych przygotowań w gronie rodzinnym.

Kubuś Puchatek twierdzi, że  "…Może otrzymywanie prezentów nie jest najważniejszą świąteczną chwilą, ale dawanie prezentów z pewnością już jest…".

Znajdźmy chwilę i dajmy bliskim to, co mamy  najcenniejsze - SIEBIE.

zdjęcia

Do góry

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki realizuje kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii "Mała książka, wielki człowiek". Celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.  Uczniowie klas pierwszych otrzymali wyprawki, w skład której wchodzi:  książka  "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek oraz broszurka "Kochasz, czytaj razem z dziećmi" - poradnik dla rodziców i opiekunów. Przenosząc się do opowieści Gabrysi i jej dziadka pierwszoklasiści poznali słowo - antykwariat - i zajrzeli do puszki z zadaniami z antykwariatu.

zdjęcia

Do góry

 

25 listopada nie jest przypadkową datą. To właśnie tego dnia przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia. W bibliotece szkolnej na kanapie zawitała misiowa rodzina.

Jeden z naszych czytelników powiedział  -  "Wszyscy zostali przytulasiowani przez misie". Klasa 2a przygotowała gazetkę z Kubusiem Puchatkiem oraz ciekawą historyjkę  z naklejek o przygodach Kubusia Puchatka.

zdjęcia

Do góry

 

W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku na straży popularyzacji czytelnictwa stanęli Ratownicy Czytelnictwa. Znakomicie w ich role wcielili się członkowie koła bibliotecznego.

Z ogromnym zapałem przygotowali plan i już działają:

- Czytające przerwy – w piątkowe poranki Ratownicy za pomocą radiowęzła prezentują fragmenty nowości książkowych z biblioteki szkolnej;

- Bajkowe koło fortuny – cykliczna animacja czytelnicza dla przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3. Animacja jest tak przygotowana, aby pokazać czynność czytania jako formę świetnej zabawy. Początkowo uczestnicy są zaskoczeni, że przy lekturze „Idzie Grześ przez wieś”, czy „Okulary” można ubrudzić się sadzą z komina, dziarsko maszerować po lesie nawet będąc w bibliotece. A wszystko to dzięki bogatej wyobraźni i głośnej lekturze. Każde spotkanie uświetnia udział w bajkowym kole fortuny oraz piątka od Bibliotecznego Piątusia ;-)

- Czytające przerwy – jedna z długich przerw w naszej Szkole dzięki Ratownikom zawsze gromadzi miłośników literatury. Co czytamy? Ostatnio totalnie nas wciągnęła lektura „Spacerującego z książkami” autorstwa Carsten Henn. Z każdą przeczytaną stroną rodzą się kolejne pomysły, jakie podjąć działania dla ratowania czytelnictwa wśród rówieśników.

  Ratownicy Czytelnictwa pozdrawiają i życzą samych ciekawych książek!

zdjęcia

Do góry

 

We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu „Muzeum w pudełku” - gra historyczna "Miasteczko Malki" organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Naszym zadaniem było uczestnictwo w stacjonarnym szkoleniu wraz z jedną grupą uczniów i uczestniczyła w nim klasa 5a oraz samorząd szkolny. Do końca grudnia musieliśmy zrealizować jeszcze 3 lekcje historyczne. 6.10.2023 klasa 7d - 18 osób 20.10.2023 klasa 8a - 17 osób 6.11.2023 klasa 6a - 16 osób. W projekcie udział wzięło 69 osób. Zadanie polegało na głośnym czytaniu w grupach i wykonywaniu zadań przy wykorzystaniu realnych przedmiotów oraz rozpoznawaniu na zdjęciach elementów charakterystycznych dla kultury żydowskiej. Po zrealizowanych zadaniach uczniowie wiedzą kim są Żydzi, znają najważniejsze pojęcia dotyczące religii i kultury żydowskiej. Uczniowie uczyli się tolerancji i poszanowania dla innych kultur i religii. Mogliśmy ćwiczyć zarówno głośne czytanie wśród młodzieży jak również umiejętności współpracy w grupie w podejmowaniu decyzji.

Narzędzie edukacyjne "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" po zakończeniu zaplanowanych w projekcie działań pozostaje w zasobach szkoły jako materiał ogólnodostępny dla grona pedagogicznego do realizacji zajęć edukacyjnych.

Projekt „Muzeum w pudełku” powstał w ramach projektu predefiniowanego „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 (85%) oraz ze środków budżetu państwa (15%) w ramach Programu „Kultura”.

Koordynatorzy z SP 7 z OI w Ełku: Marta Kuczerska, Katarzyna Łaguna

zdjęcia

Do góry

 

REGULAMIN NOCY BIBLIOTEK 2023 W SZKOLNEJ BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W EŁKU

Organizatorem Nocy Bibliotek 2023 jest: Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku. Organizatorkami szkolnego przedsięwzięcia są: szkolna biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku nauczyciel bibliotekarz Marta Kuczerska oraz wychowawca klasy 7d Marzena Gryszko,  nauczyciel Katarzyna Dorszewska-Wenda, które włączyły się w ogólnopolską akcję.

regulamin

Do góry

 

3 października rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Książka, czy film”. Klasa 2c z wychowawcą Hanną Smoleńska, w ramach realizacji projektu „Klasa w terenie”, wysłuchała kolejnej części opowieści „Wakacje Mikołajka”, relaksując się w plenerze na jeszcze zielonej trawie i ciesząc się przyjemnym słoneczkiem.

Głównym celem projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, która prawdopodobnie jest najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.

zdjęcia

Do góry

 

To bardzo wdzięczna okazja do różnych akcji promujących czytanie. Książka to nie tylko najlepsze źródło wiedzy, to też sposób na świetną zabawę i budowanie więzi. W bibliotece szkolnej uczniowie bardzo chętnie wysłuchali opowieści „Gryzak książko-potworek”. Gryzak to bardzo niegrzeczny potworek. W każdej części swoich przygód wygryza sobie drogę ze swojej książki do innych opowieści. Czy uda ci się go złapać i umieścić z powrotem w jego historii?

zdjęcia

Do góry

 

 

Wstecz