Projekt edukacyjno-kulturalny „Moje miasto Ełk”

W miesiącach   październik – grudzień 2011 roku w ramach grantu przyznanego na realizację projektów "Nasze pasje" p. M. Kilikowska realizowała  projekt edukacyjno-kulturalny pt. "Moje miasto Ełk". W projekcie uczestniczyło 13 uczennic z klas szóstych.

Spotkania odbywały się przeważnie w godzinach popołudniowych, często w sobotę. Zawsze były to wyjścia poza szkołę. Dziewczęta spędzały czas bardzo aktywnie.

Odbyła się wycieczka rowerowa nad Jezioro Tatarskie. Celem tego wyjazdu było pokazanie uczniom miejsc związanych z najbardziej znaną legendą o Górze Tatarskiej, a także wersji rozszerzonej zamieszczonej w powieści S. Lenza "Muzeum ziemi ojczystej". Podczas pobytu nad Jeziorem Tatarskim uczennice  odgrywały poszczególne sceny do czytanej legendy.

W czasie kolejnego spotkania, spacerując po promenadzie była szukana tablica informująca o miejscu zamieszkiwania pisarza w Ełku. Uczniowie poznali kilka faktów z życia tego pisarza urodzonego w naszym mieście. Później z uwagą śledzili doniesienia mediów o wizycie Sigfrida  Lenza w Ełku.

W Bibliotece Miejskiej  dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Conradem Moreno. Wysłuchali ciekawych opowieści o Hiszpanii, a jedna z uczennic podając poprawną odpowiedź na pytanie  wygrała książkę "Mój Madryt".

W Szkole Artystycznej na koncercie poezji śpiewanej Tomka Wachowskiego wszyscy docenili kunszt  artysty i atmosferę spotkania.

W dniu 11 listopada dwie uczennice wzięły udział w Biegu Niepodległości a kilka uczestniczyło w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Byliśmy w katedrze na mszy świętej i pod pomnikiem przy Urzędzie Miasta. Bardzo podobał nam się widowisko plenerowe przygotowane przez uczniów szkoły im. K. K. Baczyńskiego. Podziwialiśmy stroje, wspaniały chór i paradę koni.

Trzykrotnie odwiedzaliśmy Ełckie Centrum Kultury. Oglądaliśmy spektakl Teatru 30 Minut w reżyserii Piotra Witaszczyka pt. "Świeczka zgasła".

Dla kilku osób było to pierwsze zetknięcie z żywym teatrem i możliwość odczucia niezwykłej atmosfery.

Na koncercie "Ełckie klimaty" można było usłyszeć wielu ełckich muzyków, w tym oczywiście Piotra Karpienię.

Projekt został zakończony świątecznym a jednocześnie  mocnym akcentem - koncertem kolęd 18/18. Niezwykle podobały się nowoczesne aranżacje, scenografia i brawurowe wykonanie świątecznych utworów.