Projekt Aktywna Tablica – edycja 2020

Nasza Szkoła w roku szkolnym 2020/2021 przystąpiła do realizacji Rządowego projektu Aktywna Tablica – edycja 2020. Celem tego projektu był rozwój kompetencji uczniów oraz nauczycieli, a także uzupełnienie infrastruktury szkolnej o nowe technologie informatyczne i komunikacyjne.

Projekt prowadziła grupa ośmiu osób: p. Aleksandra Gałązka – Szejda, p. Krystyna Gromotowicz, p. Zofia Gutowska, p. Ewa M. Lutkiewicz, p. Marzena Mroziewska, p. Małgorzata Mużyło, p. Agnieszka Owczarek oraz p. Joanna Wysocka. Grupę koordynowała p. Magdalena Skorska-Sierotko.

Działania zmierzające do wdrożenia stosowania TIK w procesie nauczania były realizowane poprzez:

Lekcje otwarte poprowadziły: p. Joanna Wysocka w klasie 2a pt.:  Środki transportu wodnego – poznanie roli transportu wodnego w gospodarce i życiu człowieka oraz p. Agnieszka Owczarek w klasie 5d pt.: Pole powierzchni.

Realizacja projektu wsparła pozytywnie chęć korzystania przez nauczycieli z technologii informacyjno -komunikacyjnej. Zwiększyła zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania oraz uczniów w proces uczenia się. Udział w szkoleniach w zakresie nowoczesnych technologii spowodował poznanie nowych, różnorodnych narzędzi zarówno przez uczniów, jak i przez nauczyciel. Zauważono podnoszenie atrakcyjności zajęć, co zwiększyło zainteresowania uczniów zdobywaną wiedzą. Stosowanie TIK wpłynęło również na poszerzenie oferty wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli, zwiększyło wkład wysiłku w procesie przekazywania wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkoleń. Samodoskonalenie się nauczycieli w ramach różnorodnych form doskonalenia oraz sieci współpracy, a także przygotowanie się do dzielenia wiedzą z innymi nauczycielami dało poczucie satysfakcji.

Po spełnieniu wymogów założonych w Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”, szkoła otrzymała dofinansowanie, które przeznaczyła na zakup komputerów.