Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Od października do kwietnia w roku szkolnym 2022/2023 Panie Dorota Mioduszewska i Agata Jureczka wraz ze swoją integracyjną klasą 2a, realizować będą projekt NHEF, który w 2012 roku został uhonorowany nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej oraz należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.

Raz w miesiącu w kinie ECK uczniowie będą oglądać wyjątkowe filmy w ramach cyklu "Filmowi bohaterowie” Zestaw filmów pełnometrażowych i krótkich animacji stanowi wartościową propozycję dla najmłodszych uczniów. Dzieci, bawiąc się z filmowymi postaciami, uczą się właściwych zachowań,  rozwijają swoje umiejętności i przyjmują postawy godne naśladowania w codziennym życiu. Dowiadują się, jak zachować się w nowej sytuacji, skąd czerpać motywację do działania, u kogo szukać wsparcia w rozwiązywaniu trudnych sytuacji, dlaczego warto marzyć.

Uczniowie:

- będą potrafili rozpoznać, rozumieć i nazywać emocje, uczucia swoje i innych osób,

- zdobędą świadomość potrzeby tworzenia relacji społecznych

- poznają wzorce postępowania sprzyjające właściwemu rozwojowi (rodzina, przyjaciele)

- wzmocnią poczucie wzajemnego zaufania i akceptacji

- nauczą się panowania nad emocjami oraz wyrażania ich  w sposób umożliwiający pracę w grupie,

- poznają pozytywne strony różnorodności,

- zbudują poczucie szacunku wobec siebie i innych osób,

- rozwiną potrzebę refleksyjnego, logicznego, krytycznego i twórczego myślenia.

Seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy i dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które dla młodych ludzi są bezcenne.

"Halvdan - prawie wiking"

17 października klas 2 a obejrzała film "Halvdan - prawie wiking”, który przedstawia w dość zabawny sposób historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje jak budować harmonię w relacjach dzięki współpracy i dobrej woli. Jego akcja toczy się w epoce wikingów, dawno temu, gdy bracia Alarik i Ragnar po śmierci ojca dzielą w gniewie swoją wioskę i tworzą dwie osady: na wschodzie i na zachodzie, które już nigdy nie będą miały ze sobą do czynienia.

Po obejrzeniu filmu, zostały przeprowadzone zajęcia na temat „Razem może być lepiej”. Uczniowie rozmawiali na temat przyjaźni mimo wszystko, czyli dlaczego przyjaciele się czasem kłócą. Bawili się m.in. w zabawy „Dłoń”, „Węzeł gordyjski- w grupie siła” oraz wykonali pace plastyczne.