Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży

W dniach 05-09 września 15-osobowa grupa uczniów z klas ósmych z naszej szkoły wzięła udział w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży, które odbyło się w Międzynarodowym Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży „Golm” w miejscowości Kamminke (Niemcy). Uczniowie pod opieką p. Sylwii Surmy i p. Marty Chilickiej realizowali międzynarodowy projekt „Przyszłość i pamięć". W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z partnerskiej szkoły niemieckiej - Marguerite Friedlaender Gesamtschule w Halle. Projekt został dofinansowany przez polsko-niemiecką współpracę młodzieży. Podczas kilkudniowego pobytu w Kamminke uczniowie rozwijali umiejętności komunikowania się w języku obcym, zmierzyli się też z trudną historią obu narodów oraz obecną sytuacją w Europie. Ciekawe warsztaty i seminaria, połączone ze zwiedzaniem cmentarza wojennego na wzgórzu Golm, umożliwiły uczniom poznanie tragicznych losów ludności cywilnej na terenach przygranicznych. Działania projektowe obejmowały zajęcia integracyjne, zajęcia edukacyjne, spacer Uznamską Ścieżką w koronach drzew, relaks nad Morzem Bałtyckim, grę miejską w Świnoujściu, wizytę w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde oraz wizytę w Centrum Phänomenta. W czasie wolnym uczniowie wykonali pamiątkowe koszulki, uczestniczyli w grillu i dyskotece.