Cicha stołówka

Rodzaj innowacji - programowa

Koordynator - Ewa Przyłęcka

Osoby wdrażające innowację - Izabela Kalchert, Marzena Gryszko, Katarzyna Łukaszewicz

Cel - Ograniczenie hałasu na stołówce szkolnej

Wprowadzenie innowacji „Cicha stołówka” przyczyni się przede wszystkim do ograniczenia hałasu podczas spożywania obiadów na stołówce szkolnej. Przeprowadzona zostanie ankieta nt. hałasu w stołówce szkolnej oraz pomysłów uczniów na jego zwalczanie.

Z wynikami ankiet oraz najciekawszymi uczniowskimi pomysłami zostaną zapoznani wszyscy uczniowie podczas godziny wychowawczej. Klasom starszym przewidziano konkurs plastyczny na najciekawszy piktogram, który w końcowej części projektu ozdobi szkolną stołówkę oraz część korytarza prowadzącą do niej. Młodsi uczniowie wykonają plakat przedstawiający wpływ hałasu na samopoczucie ludzi. Wychowawcom rozesłane zostaną materiały multimedialne do wykorzystania podczas godziny wychowawczej dotyczące negatywnego wpływu hałasu na zdrowie oraz technik relaksacyjnych, które pokażą dobroczynny wpływ ciszy na samopoczucie. Natomiast zaproszony audiolog/surdopedagog wyjaśni uczniom kwestię szkodliwości hałasu na zdrowie z medycznego punktu widzenia, zachęcając uczestników pogadanki na bezpłatne badanie słuchu.

Szereg zaprojektowanych działań uświadomi, jak negatywny wpływ na organizm człowieka ma hałas, ukształtuje świadomość zdrowotną, odpowiedzialność za zdrowie własne i innych oraz wdroży uczniów i nauczycieli do stosowania w życiu codziennym zasad postępowania, które pozwolą zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Posiłki na stołówce będą spożywane w ciszy.