Z książką za pan brat

Rodzaj innowacji: programowa

Prowadzące: Małgorzata Skindzier, Beata Klaus

Czas realizacji: 01.01.2020 r. – 31.05.2021 r.

Cele ogólne:

- Wszechstronny rozwój ucznia nakierowany na poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu czytelnictwa.

- Budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych ucznia.

- Poznawanie literatury, rozwijanie swoich pasji i talentów, korzystanie z bogactwa literatury pięknej.

- Rozwijanie współpracy w środowisku szkolnym i lokalnym.

- Kształtowanie nawyku i potrzeby świadomego uczestniczenia w kontakcie z literaturą.

- Rozwijanie i kształtowanie podstawowych umiejętności, w tym efektywnego spędzania czasu wolnego.

- Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, organizacyjnych.

- Stymulowanie umiejętności autoprezentacji ucznia.

- Stwarzanie okazji do budowania pozytywnego obrazu własnej osoby – pobudzanie do twórczej aktywności.

Opis innowacji pedagogicznej.

Głównym celem innowacji jest reklamowanie książek dzieciom poprzez samodzielne, 10-minutowe czytanie ich fragmentów na lekcjach języka polskiego raz w miesiącu. Uczniowie mogą zdobyć dodatkowe oceny z przedmiotu, prezentując utwory, które poleciliby swoim kolegom. Efektem pracy będzie włączenie uczniów w poczet stałych czytelników biblioteki szkolnej, przygotowanie ich do świadomego oraz chętnego korzystania ze źródeł informacji i rozrywki. Założeniem działania jest, aby kontakt z książką dla dziecka był przygodą, która rozwija ich wyobraźnię, stanowi radość dzieciństwa. Uczestnicy innowacji staną się wrażliwszymi i dojrzalszymi odbiorcami literatury, rozwiną swoje talenty, pogłębią wiedzę z zakresu literatury.