"Obejrzeć, czy przeczytać?"

Tytuł innowacji: "Obejrzeć, czy przeczytać?"

Czas realizacji innowacji: Listopad 2023- czerwiec 2024

Prowadzący:  Marta Kuczerska, Marta Linke- Woźnialis

Cel ogólny innowacji:  Czytanie ze zrozumieniem,  rozbudzenie kreatywności i wyobraźni  u dzieci, doskonalenie umiejętności argumentowania oraz  integracja grupy rówieśniczej, a także zapoznanie dzieci z lekturą pod tytułem "Moja mama Gorylica".

Opis innowacji pedagogicznej

Film "Moja mama Gorylica" obejrzany podczas NOCY BIBLIOTEK 2023 jest inspiracją do podjęcia dyskusji w klasie 2c na temat oglądania filmów i czytania książek . Raz  w tygodniu będziemy czytać kolejny rozdział z  książki o tym samym tytule rozmawiając o tym, czy widzimy różnice jakie pojawiają się miedzy książką a filmem. Jest to opowieść o dziecku z sierocińca, więc rozmawiamy również o uczuciach, które towarzyszą małej dziewczynce. Pozwalamy uczniom na wypowiedź. Opowiadają o tym  jak oni zareagowaliby lub czuliby się w danej sytuacji. Takie metody pozwalają na rozwój samodzielności i kreatywności wychowanków.  Rozmawiamy  o tym czy myśli dziewczynki opisane w książce są prawdziwe, czy są tylko stanem jej wyobraźni. Porównujemy to z filmem. Uczniowie wnikliwie zwracają uwagę na to co jest prawdziwe, a co nie jest stanem faktycznym.

Sposoby ewaluacji innowacji pedagogicznej:

W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciele przeprowadzą:

• obserwację uczniów podczas prowadzonych zajęć,

• na stronie internetowej szkoły zamieszczone zostaną zdjęcia i prace dzieci,

• zostaną przeprowadzone rozmowy z dziećmi odnośnie realizacji innowacji,

• zostanie przeprowadzony wywiad z rodzicami odnośnie realizacji innowacji.

Szczegółowa i wnikliwa analiza wyników ankiety, przeprowadzonych rozmów pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski, zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy.

Wszystkie wyniki i uwagi zostaną opracowane w sprawozdaniu oraz udostępnione dla dyrektora szkoły.

Innowacja nie wymaga wkładu finansowego  Film otrzymaliśmy jako materiał dydaktyczny  w ramach Ogólnopolskiej Akcji NOC BIBLIOTEK.