Co warto wiedzieć o programie Socrates Comenius?

            Socrates jest programem powołanym przez Wspólnotę Europejską, wspierającym międzynarodową współpracę szkół, uczelni oraz innych ośrodków związanych z edukacją. Jego realizację rozpoczęto w 1995 roku; Polska bierze w nim udział od 1998 roku.

            W ramach Projektu Szkolnego, w którym uczestniczymy, współpracują szkoły z Polski, Niemiec i Finlandii. W czasie trwania projektu (maksimum trzy lata) szkoły te pracują wspólnie nad jednym lub kilkoma zagadnieniami w ramach normalnych zajęć klasowych. Współpraca umożliwia uczestnikom wymianę doświadczeń, poznanie europejskiej różnorodności kulturowej, społecznej i ekonomicznej, poszerzanie wiedzy, a także lepsze zrozumienie poglądów partnerów.

 

2005/2006

 

        Pierwszy rok współpracy w ramach projektu SOCRATES COMENIUS rozpoczęliśmy od przygotowania prezentacji dotyczących naszego miasta i Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku. Przed Bożym Narodzeniem prezentacje wykonane przez uczniów naszej szkoły zostały wysłane do Eurajoki i do Weener. Oto one:

Miasto Ełk

Szkoła Podstawowa nr 7 w Ełku

 

prezentacja

prezentacja

        Po kontaktach drogą pocztową i elektroniczną przyszedł czas na wizyty robocze, które są nieodłącznym elementem projektu. Z niecierpliwością czekaliśmy na przyjazd delegacji z Eurajoki. Marcową wizytę Finów w SP7 można zaliczyć do udanych pod każdym względem. A oto szczegóły:

Finowie w SP7

 

prezentacja

        Natomiast w maju delegacja Szkoły Podstawowej nr 7 gościła w niemieckiej Grundschule (Weener). Oto krótka relacja:

SP7 w Weener

prezentacja

 

2006/2007

 

        Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy drugi rok realizacji projektu  Sokrates  Comenius. Uczniowie i nauczyciele z niemieckiej szkoły 13 października rozpoczęli dwutygodniowe ferie jesienne. Dopiero po powrocie ostro wezmą się do pracy.

        Finowie, po wizycie w Polsce, chcą zrobić u siebie w szkole, podobny do naszego, Wiosenny Turniej Klas. Odbędzie się on 24 marca 2007 r. Na tę imprezę zostaną zaproszeni rodzice uczniów.

        W tym roku szkolnym wszyscy biorący udział w projekcie będą zajmowali się Świętami Wielkanocnymi. Poznamy więc, jak obchodzą Wielkanoc Finowie i Niemcy oraz co dzieje się w ich szkołach z okazji tych świąt. Druga imprezą, którą będziemy przygotowywać w związku z projektem to Festyn Rodzinny, który będą wizytować Niemcy. Ale to będzie dopiero na początku czerwca. W lutym nasza delegacja pojedzie do Finlandii zobaczyć fińską zimę i zakosztować zimowych sportów.

 

        Święta tuż, tuż, a śniegu ani na lekarstwo. Pocieszcie się, że w Eurajoki, gdzie mieszkają nasi fińscy partnerzy, też nie ma śniegu, tylko pada deszcz. Mimo, że aura nie przypomina nam o świętach, my jednak o nich pamiętamy.

        Uczennice z klas czwartych wysłały już życzenia bożonarodzeniowe do Finlandii, a uczniowie z klas trzecich wysłali życzenia i drobne prezenty do szkoły w Niemczech.

        My z kolei otrzymaliśmy kalendarz adwentowy, w którym są drobne prezenciki od uczniów z Weener (Niemcy). Możecie zobaczyć ten kalendarz w gablocie Comeniusa na holu głównym. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego codziennie losują numer jednego ucznia ze naszej szkoły, który otrzymuje prezencik z kalendarza adwentowego.

        Z kolei fińscy partnerzy zaprosili naszych uczniów do swoich rodzin i szkoły. W ramach projektu Comenius w dniach 4-9 luty 2007 r. delegacja naszej szkoły w składzie 4 nauczycieli i 4 uczniów pojedzie do Finlandii. Uczniowie zostali wybrani spośród laureatów zeszłorocznego konkursu Comeniusa "Święta Bożego Narodzenia w moim domu". Oprócz udziału w konkursie brano również pod uwagę dobrą znajomość języka angielskiego. Szczęśliwymi wybrankami są: Ania Młodzianowska z 6e, Sandra Marciniak z 6a, Karolinka Świderska z 5c, Martynka Kondratowicz z 5c. Życzymy im szczęśliwej podróży i wielu miłych niespodzianek.

        Fotorelacja z wizyty w Finlandii:

SP7 w Eurajoki

 

prezentacja

       

        W dniach 7-10 maja 2007 Szkoła Podstawowa nr 7 w Ełku gościła u siebie delegacje z Weener i Eurajoki. Niemcy przylecieli do Polski 7 maja. Na lotnisku w Warszawie powitał ich dyrektor SP7 – Leszek Sobczak wraz z nauczycielami. Po przylocie goście zwiedzali stolicę; zobaczyli m.in. warszawską Starówkę. Następnego dnia rano spotkali się z Radą Pedagogiczną SP7. Uczestniczyli też w apelu zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi. Następnie wizytowali lekcje w klasach IV-VI. Oglądali szkołę, obserwowali pracę nauczycieli i uczniów. Po południu do Niemców dołączyli Finowie. Goście wspólnie udali się do Ełckiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli próbę tańca nowoczesnego. Podczas kolejnych dni wizyty Niemcy i Finowie oglądali lekcje prowadzone w klasach najmłodszych-0-III. Spotkali się również z władzami miasta i powiatu. W ełckiej Wieży Ciśnień mieli okazję zobaczyć się z mniejszością niemiecką. Szczególnie dużo wrażeń dostarczył gościom udział w Festynie Rodzinnym. Delegacje z Weener i Eurajoki nie tylko obserwowały, ale także chętnie uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych.

        Już w październiku Finowie i Niemcy ponownie spotkają się w SP7.

 

2007/2008

       

        W październiku br. szkoła po raz kolejny gościła przedstawicieli szkół z Weener i Eurajoki. Delegacja fińska liczyła 8 osób (4 nauczycieli i po raz pierwszy 4 uczniów). Niemców reprezentowały 3 nauczycielki. Goście przylecieli do Polski w poniedziałek - 15 października. Nauczyciele zamieszkali w pensjonacie. Młodych Finów zaś na czas pobytu do swoich rodzin przyjęli uczniowie z SP7. Następnego dnia goście przybyli do szkoły. Na porannym apelu zostali gorąco powitani przez dyrekcję, nauczycieli oraz wszystkich uczniów. Następnie wizytowali klasy 0-3.Oglądali szkołę, obserwowali pracę nauczycieli i uczniów. Po południu Niemcy i Finowie wybrali się na spacer po Ełku, dzięki czemu mogli bliżej poznać nasze miasto. Wieczorem przedstawiciele trzech szkół spotkali się na uroczystej kolacji. W środę goście wraz z nauczycielami i uczniami udali się na wycieczkę po Suwalszczyźnie. Dzień ten dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń. W czwartek uczniowie wzięli udział w nietypowej-fińskiej lekcji. Zajęcia poprowadził bowiem dyrektor Vesa Pekka-Leino z Eurajoki. Następnie Niemcy i Finowie wizytowali klasy 4-6. Po obiedzie zaś na wspólnym spotkaniu dyskutowali o projekcie Sokrates-Comenius oraz wymieniali się doświadczeniami. Najważniejszym jednak wydarzeniem tego dnia było ślubowanie klas I. W uroczystości, oprócz gości z Weener i Eurajoki, udział wzięli również: Prezydent Miasta Ełk-Artur Urbański, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Ełku- Stanisław Zalewski oraz Proboszcz Parafii p.w. Ducha Świętego-Ks. Kanonik Andrzej Gajewski. Goście z Niemiec i Finlandii byli zaskoczeni, że ślubowanie klas pierwszych jest tak bardzo uroczyste. Zapowiedzieli, że spróbują w taki sposób przeprowadzić ślubowanie w swoich krajach.

Wizyta w SP7

 

prezentacja

        W dniach  21-25.04.2008 r. cztery uczennice ze  Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku, wraz z opiekunami, odwiedziły Finlandię. Celem wizyty było podsumowanie  działań w ramach  programu  Sokrates Comenius  „Kulturowe tradycje i zwyczaje poznawane przez uczniów z różnych grup wiekowych”,  który  od  trzech  lat realizuje „siódemka” ze  szkołami z Niemiec i Finlandii. Dzieci zwiedziły szkołę w Eurajoki i uczestniczyły w lekcjach. Obejrzały musical przegotowany przez fińskich uczniów. Brały udział w wycieczce  szkolnej do elektrowni atomowej i muzeum ekologicznego. Poznały tradycyjne zabawy i gry fińskich dzieci odwiedzając małą szkółkę w Lapijoki. Polskie uczennice przez cały czas pobytu mieszkały u fińskich rodzin i uczestniczyły w ich codziennym życiu. Największe wrażenie na całej delegacji polskiej zrobił hymn polski odśpiewany przez dzieci fińskie na apelu poświęconym wizycie. Dorośli przedstawiciele delegacji wraz z fińskimi i niemieckimi nauczycielami podsumowali 3 lata współpracy. Jesteśmy zadowoleni z naszych wspólnych działań bo mimo początkowych trudności udało nam się wypracować coś wartościowego. Poznaliśmy się na tyle, że chętnie zrealizowalibyśmy razem nowy projekt. Tym razem w  większym gronie. W przyszłych latach może dołączą do nas szkoły z Francji, Hiszpanii czy Irlandii, bo zgodnie z hasłem naszego podsumowania: „Razem jest nam weselej”.
Skład wizyty:
dyrektor Leszek Sobczak, szkolny koordynator Urszula Wysocka, nauczyciele Anna Strzała i Katarzyna Uściłowicz, uczniowie: Michalina Sieńkowska, Aleksandra Łuckiewicz, Ewa Wojciechowska, Weronika Dorf.

Wizyta w Eurajoki

 

prezentacja

        W dniach 20-24 maja 2008 roku odbyła się kolejna wizyta nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Weener w  Niemczech. Wizytujący nauczyciele to: Bożena Zubko, Joanna Dobrydnio, Hanna Smoleńska i Lucyna Sobczak. Tym razem celem wizyty było dalsze poznawanie metod i form  pracy szkoły niemieckiej  oraz obejrzenie występów cyrkowych dzieci. Przedstawienia cyrkowe w wykonaniu uczniów szkoły w Weener są organizowane co cztery lata, w ramach Festynu Rodzinnego.

Wizyta w Weener

 

prezentacja

Podsumowanie projektu

 

prezentacja 

 

 

wstecz